PonoVanDusen has written 21 reviews for films rated ★★★½ .

  • Jerrod Carmichael: 8

    Jerrod Carmichael: 8

    ★★★½

    unapologetic

  • Dances with Wolves

    Dances with Wolves

    ★★★½

    urgh. annoyed that i actually ended up kinda liking this. first act was borderline unbearable and i really was at my breaking point with kevin costner’s goofy narration. i seriously couldn’t take kevin costner. john barry provides an amazing score just for kevin costner to stand around with that dumb look on his face. the movie continuously gets better and benefits greatly from the ensemble performances of the actors playing the sioux natives, and their dynamic with costner. john barry,…

  • A Kid from Coney Island

    A Kid from Coney Island

    ★★★½

    STARBURY

  • Hollywood

    Hollywood

    ★★★½

    i liked this! if you come into this expecting anything out of the ordinary for a ryan murphy show, you’ll probably be disappointed. the writing in times is a lil shallow and characters are often not fleshed out, as the entire season is 7 eps, yet i fell in love with the idea of nearly every character in the main cast. especially rock hudson, archie, and dick ❤️ it’s a really fun watch that has a lot to say but really only in a surface level way.

  • The Night of the Hunter

    The Night of the Hunter

    ★★★½

    super creepy from the opening sequence on. robert mitchum is absolutely terrifying. i don’t mind the child actors performances but there were some performance and editing choices that didn’t work for me. the movie obviously benefits from how it looks, balancing act between dark and light... ohhhhh love and hate! good and evil! final act is messy. overall liked it a little less than i wanted to. just another white man using christianity to justify being a fucking lunatic.

  • Skate Kitchen

    Skate Kitchen

    ★★★½

    jaden smith cringe
    this movie made fun of me for being bad at skating and having no friends

  • The Redeemed and the Dominant: Fittest on Earth

    The Redeemed and the Dominant: Fittest on Earth

    ★★★½

    genuinely well made sports doc about a sport no one talks about but my dad

  • Diamonds of the Night

    Diamonds of the Night

    ★★★½

    beautiful looking and beautifully edited. kinda lost me a little in the final act. looking forward to checking out more Němec, but i’ll watch Daisies next because it was shot by Jaroslav Kučera, the same dp as diamonds of the night! and i fucking loved how this movie looks and feels! allison if you’re reading this, thanks for recommending Daisies!

  • Sleepy Hollow

    Sleepy Hollow

    ★★★½

    this shit was fucking hilarious
    johnny og soft boy

  • Love & Mercy

    Love & Mercy

    ★★★½

    brian wilson invented the vibe check

  • Grown Ups

    Grown Ups

    ★★★½

    in all seriousness, it’s pretty awesome the things sandler gets to pull off with that happy madison money. imagine just making movies with your homies on vacation and getting paid millions for it. sure, this movie fucking sucks to most people. but i think it’s as important as uncut gems or punch drunk love in the sandman universe. this movie was a staple in my childhood and i will never regret watching it every time it’s on CMT

  • Big Time Adolescence

    Big Time Adolescence

    ★★★½

    looking back, i actually liked this movie. pete davidson is pretty good in this and although it’s a little copy and paste, it’s still a solid coming of age flick.