• Jerrod Carmichael: 8

    Jerrod Carmichael: 8

    ★★★½

    unapologetic

  • A Nightmare on Elm Street

    A Nightmare on Elm Street

    ★★★★

    oh don’t bother me i’m just stanning johnny depp for clear skin

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Dirty Dancing

    Dirty Dancing

    ★★★★

    ohhhhhh lover boy!

  • Grease

    Grease

    ★★★★

    not my fault i was practically brainwashed from birth to like this movie. i always love the rewatch because of the gay undertones that pretty much line the whole movie, but peak during grease lighting. like jesus christ when is travolta gonna stop shaking hips and kiss kanieke already!? rizzo will forever be my favorite character and there are worst things i could do is just muah chef’s kiss. definitely a guilty pleasure but also quintessential. i also saw danny…

  • Blinded by the Light

    Blinded by the Light

    ★★★★

    dad made me watch. very likable movie w/ super relatable springsteenian (lmao) themes. a very good introduction to springsteen for those who don’t know anything about him or his music. oddly enough i had an argument with my mom about what i wanted to do with my life right before watching this, and this helped me feel less alone in a way. also love the couple subtle jabs on morrissey lmfao. good on you gurinder chadha.

  • Dances with Wolves

    Dances with Wolves

    ★★★½

    urgh. annoyed that i actually ended up kinda liking this. first act was borderline unbearable and i really was at my breaking point with kevin costner’s goofy narration. i seriously couldn’t take kevin costner. john barry provides an amazing score just for kevin costner to stand around with that dumb look on his face. the movie continuously gets better and benefits greatly from the ensemble performances of the actors playing the sioux natives, and their dynamic with costner. john barry,…

  • Donald Glover: Weirdo

    Donald Glover: Weirdo

    infectious. this special is so 2012, wtf is a zune?

  • The Kissing Booth 2

    The Kissing Booth 2

    ★½

    tag yourself i’m joey king’s wig

  • Before Sunrise

    Before Sunrise

    ★★★★★

    julie delpy delivers a masterclass in acting while ethan hawke.. weird kisser!? jk this movie is pretty much flawless

  • Palm Springs

    Palm Springs

    ★★★★½

    the perfect quarantine film! i love you andy, wholeheartedly! so so so fucking funny and clever. andy samberg and cristin milioti are so great together. and of course, i have to mention my boy conner “honk if you’re horny” o’malley, where every time i see him in anything i automatically love it. the lonely island will never stop never stopping!!!!

  • But I'm a Cheerleader

    But I'm a Cheerleader

    ★★★★½

    my dear friend has spent a decent majority of her time in our friendship trying to show me how awesome natasha lyonne is. thank you sylvia! i now really understand! perfect casting of leads. how kick ass was the soundtrack? also julie delpy is always just fantastic. so many funny one liners and overall hilarious while having consistently heart warming moments. great!