Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Pet Detective

1994
×
Edit this entry  
07
All of Me

All of Me

1984
×
Edit this entry  
26
Jerrod Carmichael: 8

Jerrod Carmichael: 8

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2012
×
Read the review Edit this entry  
24
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
She's the Man

She's the Man

2006
×
Edit this entry  
23
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Edit this entry  
13
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Kid from Coney Island

A Kid from Coney Island

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Glee: The Concert Movie

Glee: The Concert Movie

2011
×
Read the review Edit this entry  
28
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
American Pie

American Pie

1999
×
★★½
Edit this entry  
25
Eric Andre: Legalize Everything

Eric Andre: Legalize Everything

2020
×
Edit this entry  
24
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hollywood

Hollywood

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Creep

Creep

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Busting a Nut

Busting a Nut

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
This Is How the World Ends

This Is How the World Ends

2000
×
Read the review Edit this entry  
22
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Monster House

Monster House

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sin City

Sin City

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Daytime Noir

Daytime Noir

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Love, Death & Robots: Shape-Shifters

Love, Death & Robots: Shape-Shifters

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry