Sort by

martika has logged 343 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Zmowa

Zmowa

1988
×
Edit this entry  
31
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
For Keeps

For Keeps

1988
×
Edit this entry  
28
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
Edit this entry  
27
Cloudy with a Chance of Meatballs 2

Cloudy with a Chance of Meatballs 2

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Duck Butter

Duck Butter

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★½
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Edit this entry  
22
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gravity

Gravity

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
The Delinquent Season

The Delinquent Season

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★
Edit this entry  
09
The Intern

The Intern

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
Troy

Troy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Edit this entry  
05
Seven Years in Tibet

Seven Years in Tibet

1997
×
Read the review Edit this entry  
04
Hair Love

Hair Love

2019
×
Edit this entry  
04
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Monster

Monster

2003
×
★★★★
Edit this entry  
01
I Am Jane Doe

I Am Jane Doe

2017
×
Edit this entry  
01
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Earthquake Bird

Earthquake Bird

2019
×
Edit this entry  
29
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Legends of the Fall

Legends of the Fall

1994
×
Edit this entry  
25
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Visitors

The Visitors

1993
×
Read the review Edit this entry  
19
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
Edit this entry  
17
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★★
Edit this entry  
11
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
Edit this entry  
09
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★½
Edit this entry  
08
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
Read the review Edit this entry