Sort by

martika has logged 33 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Guest

The Guest

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Berlin Syndrome

Berlin Syndrome

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Sheik

The Sheik

1921
×
Edit this entry  
28
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Birds

The Birds

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Raw

Raw

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Buster's Mal Heart

Buster's Mal Heart

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★½
Edit this entry  
21
Wilson

Wilson

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
Edit this entry  
17
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★½
Edit this entry  
14
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★
Edit this entry  
07
Alien³

Alien³

1992
×
★★★★
Edit this entry  
06
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★½
Edit this entry  
03
The Other Half

The Other Half

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
Edit this entry  
02
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry