Sort by

Josh @ The Movies has logged 697 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Baby Ruby

Baby Ruby

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
½
Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
There's Something Wrong with the Children

There's Something Wrong with the Children

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Edit this entry  
22
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Scream

Scream

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kids vs. Aliens

Kids vs. Aliens

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
She Is Love

She Is Love

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Perfect Day for Caribou

A Perfect Day for Caribou

2022
×
Edit this entry  
16
The Amazing Maurice

The Amazing Maurice

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Honeymoon

The Honeymoon

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★
Edit this entry  
11
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Old Way

The Old Way

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Alice, Darling

Alice, Darling

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Black Adam

Black Adam

2022
×
Edit this entry  
06
The Almond and the Seahorse

The Almond and the Seahorse

2022
×
★★
Edit this entry  
06
Something from Tiffany's

Something from Tiffany's

2022
×
★★
Edit this entry  
04
The Mean One

The Mean One

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Strange World

Strange World

2022
×
★★★★
Edit this entry  
01
Bed Rest

Bed Rest

2022
×
★½
Edit this entry  
29
Your Christmas Or Mine?

Your Christmas Or Mine?

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Empire of Light

Empire of Light

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Spoiler Alert

Spoiler Alert

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★
Edit this entry  
26
Devotion

Devotion

2022
×
★★½
Edit this entry  
26
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Summertime Dropouts

Summertime Dropouts

2022
×
½
Edit this entry  
21
Christmas with the Campbells

Christmas with the Campbells

2022
×
Edit this entry  
20
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Policeman

My Policeman

2022
×
★★★½
Edit this entry