laird has logged 30 entries for films during May 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gone with the Pope

Gone with the Pope

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sessomatto

Sessomatto

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Red Line 7000

Red Line 7000

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Last Match

The Last Match

1990
×
Edit this entry  
24
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
23
Rich Kids

Rich Kids

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blood Games

Blood Games

1990
×
Edit this entry  
19
Demon Lover Diary

Demon Lover Diary

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Demon Lover

The Demon Lover

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Trial

The Trial

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bionic Boy

Bionic Boy

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
O.C. and Stiggs

O.C. and Stiggs

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Supersoul Brother

Supersoul Brother

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
If I Should Die Before I Wake

If I Should Die Before I Wake

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Don't Ever Open That Door

Don't Ever Open That Door

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
No Man of Her Own

No Man of Her Own

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Angel

Black Angel

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Phantom Lady

Phantom Lady

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Woman on the Run

Woman on the Run

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Le Révélateur

Le Révélateur

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Penitentiary

Penitentiary

1979
×
Edit this entry  
04
King Lear

King Lear

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Magic

Black Magic

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Parole Violators

Parole Violators

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry