• Earth vs. the Spider

    ★★

  • The Hideous Sun Demon

    ★½

  • Blood of the Vampire

    ★★★

  • Curse of the Faceless Man

    ★★

  • The Fly

    ★★★★

  • The Trollenberg Terror

    ★★★

  • Dracula

    ★★★★

  • The Curse of the Aztec Mummy

  • Blood of Dracula

    ★★★½

  • Monster from Green Hell

  • Plan 9 from Outer Space

  • The Bad Seed

    ★★★½

  • The She-Creature

    ★★

  • The Black Sleep

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★

  • Warning From Space

    ★★½

  • The Beast with a Million Eyes

    ½

  • Godzilla

    ★★★

  • Them!

    ★★★

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★

  • House of Wax

    ★★★★★

  • The War of the Worlds

    ★★★½

  • The Thing From Another World

    ★★★

  • Strangler of the Swamp

  • The Picture of Dorian Gray

    ★★★

  • The Uninvited

    ★★

  • Cat People

    ★★★

  • The Wolf Man

    ★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★

  • King Kong

    ★★★

  • White Zombie

  • Freaks

    ★★★★

  • The Mummy

    ★★

  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde

  • Frankenstein

    ★★★

  • Dracula

    ★★★

  • The Skeleton Dance

    ★★★

  • Nosferatu

    ★★★★