evan has logged 30 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
It

It

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
15
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry