Sort by

Pleemp has logged 66 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Akira

Akira

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★
Edit this entry  
12
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★½
Edit this entry  
17
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Art of Racing in the Rain

The Art of Racing in the Rain

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
I Still Believe

I Still Believe

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Good Neighbor

The Good Neighbor

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
I See You

I See You

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Roommate

The Roommate

2011
×
Read the review Edit this entry  
03
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Host

The Host

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Platform

The Platform

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Disturbia

Disturbia

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Countdown

Countdown

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Unknown

Unknown

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Outbreak

Outbreak

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Luce

Luce

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Impractical Jokers: The Movie

Impractical Jokers: The Movie

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
American Factory

American Factory

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
Read the review Edit this entry