Sort by

lili✧!! has logged 166 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
31
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
Read the review Edit this entry  
31
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Housemaid

The Housemaid

2010
×
★★★½
Edit this entry  
31
Munchausen

Munchausen

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★
Edit this entry  
18
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
Edit this entry  
18
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Green Book

Green Book

2018
×
★★
Edit this entry  
15
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Oldboy

Oldboy

2003
×
Read the review Edit this entry  
12
Given: The One on the Flip-Side

Given: The One on the Flip-Side

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

2021
×
Edit this entry  
11
Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

2021
×
Edit this entry  
04
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
Edit this entry  
27
Silenced

Silenced

2011
×
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
05
I Love You to Death

I Love You to Death

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
21
Flip a Coin: ONE OK ROCK Documentary

Flip a Coin: ONE OK ROCK Documentary

2021
×
Edit this entry  
04
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Edit this entry  
27
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Memories of a Murderer: The Nilsen Tapes

Memories of a Murderer: The Nilsen Tapes

2021
×
Edit this entry  
22
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
01
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wind

Wind

1996
×
Edit this entry  
30
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
Edit this entry  
30
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Orphan

The Orphan

2018
×
Edit this entry  
29
Four Roads

Four Roads

2021
×
Edit this entry  
28
A Single Girl

A Single Girl

1995
×
★★½
Edit this entry  
28
The Execution of Mary, Queen of Scots

The Execution of Mary, Queen of Scots

1895
×
Edit this entry  
27
Mulan II

Mulan II

2004
×
Edit this entry  
27
Mulan

Mulan

1998
×
Read the review Edit this entry  
26
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Mad Doctor

The Mad Doctor

1933
×
Edit this entry  
24
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Haunted House

The Haunted House

1929
×
Edit this entry  
22
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Read the review Edit this entry  
21
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Batman: The Long Halloween, Part Two

Batman: The Long Halloween, Part Two

2021
×
Read the review Edit this entry