Sort by

Plainviewed has logged 21 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Baseball

Baseball

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Decameron

The Decameron

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry