Sort by

PlainSimpleTom has logged 623 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Abominable Snow Baby

The Abominable Snow Baby

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Snowman and The Snowdog

The Snowman and The Snowdog

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Father Christmas

Father Christmas

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Home Alone: The Holiday Heist

Home Alone: The Holiday Heist

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Home Alone 4

Home Alone 4

2002
×
Read the review Edit this entry  
08
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
A Castle for Christmas

A Castle for Christmas

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Father Christmas Is Back

Father Christmas Is Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
The Princess Switch 3: Romancing the Star

The Princess Switch 3: Romancing the Star

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Garden State

Garden State

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Rock

The Rock

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bloodshot

Bloodshot

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Far From the Tree

Far From the Tree

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry