Patrick has logged 213 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
19
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Edit this entry  
15
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Stronger

Stronger

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider

Spider

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The King of Kong: A Fistful of Quarters

The King of Kong: A Fistful of Quarters

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Master Z: Ip Man Legacy

Master Z: Ip Man Legacy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Meet the Feebles

Meet the Feebles

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scream 3

Scream 3

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry