Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Schizopolis

Schizopolis

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
One Hundred and One Nights

One Hundred and One Nights

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
06
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Between the Lines

Between the Lines

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★
Edit this entry  
06
Until the End of the World

Until the End of the World

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
Edit this entry  
15
J. Kessels

J. Kessels

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Odyssey

The Odyssey

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
Stop Fooling Around... Soldier!

Stop Fooling Around... Soldier!

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Murders

Little Murders

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
King of New York

King of New York

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Ninth Gate

The Ninth Gate

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Restons groupés

Restons groupés

1998
×
★★★
Edit this entry  
03
Herod's Law

Herod's Law

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Beaumarchais the Scoundrel

Beaumarchais the Scoundrel

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Chinese In Paris

Chinese In Paris

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jamon Jamon

Jamon Jamon

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tetro

Tetro

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Ages of Lulu

The Ages of Lulu

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Golden Balls

Golden Balls

1993
×
★★★★
Edit this entry  
14
Canoa: A Shameful Memory

Canoa: A Shameful Memory

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Across 110th Street

Across 110th Street

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry