Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
piulinn

piulinn

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for piulinn
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • piulinn’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Dual

    Dual 2022

    ★★½ Watched by piulinn 22 May 2022

    would've actually liked to see a feature film about that one guy who obviously fucked his clone

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★ Watched by piulinn 18 May 2022

    This is Rick & Morty for people with Only Child Syndrome

  • The Northman

    The Northman 2022

    ★★ Watched by piulinn 14 May 2022

    broadcitywhoyells?.gif

  • The Lost City

    The Lost City 2022

    ★★★ Watched by piulinn 11 May 2022

    no one goes from 0 to unhinged like Daniel Radcliffe in a supporting role and I love to see it

  • Working Girls

    Working Girls 1986

    ★★★ Watched by piulinn 08 May 2022

    being a working girl under Lucy is what Hillary's presidency would've been like

  • We're All Going to the World's Fair

    We're All Going to the World's Fair 2021

    ★½ Watched by piulinn 29 Apr 2022

    sure ok but half the creepy pastas on YouTube have more substance and better production quality than this

  • The Brown Bunny

    The Brown Bunny 2003

    ★★ Watched by piulinn 22 Apr 2022

    maybe YOU saw Vincent Gallo's dick but all I saw was Chloe Sevigny's balls of steel. doing that on camera? in 2003? holy shit can you imagine

  • The Road

    The Road 2009

    ★★★ Watched by piulinn 22 Apr 2022

    this is what all divorced dads think parenthood is like

  • The Feast

    The Feast 2021

    ★★½ Watched by piulinn 18 Apr 2022

    feet are gross

  • St. Trinian's

    St. Trinian's 2007

    ★★★ Watched by piulinn 17 Apr 2022

    This Is England'07

  • Whipped

    Whipped 2019

    ★★ Watched by piulinn 16 Apr 2022

    bruh not sure how I feel about this
    the coercive element of it all....
    am I missing something? someone who's seen this tell me it's not a r*pe fantasy
    watch here

  • My Heart Can't Beat Unless You Tell It To

    My Heart Can't Beat Unless You Tell It To 2020

    ★★★★ Watched by piulinn 16 Apr 2022

    a hidden gem. beautiful visuals of absolutely delicious tragedy. wish I had siblings </3

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 71

Review Tags

39
  • netflix
  • 2 stars for margot robbie being amazing as always & a couple truly funny lines
  • :/
  • also i couldn't recognise jessica parker kennedy without her signature black sails eyeliner 🙈
  • beautiful ost
  • brit marling queen of powerful cinema
  • coming of age
  • documentaries
  • every woman in this film is a literal angel
  • first netflix watch wohoo
  • here on this day we love gay suffering
  • i haven't been watching movies cos i was binging the it crowd
  • i love how female-scentric this was even though made/written by a guy
  • i stan mister daniel kaluuya forever i'd give away all my merits for him <3
  • im sick in bed napping all day this is the only thing that made me feel better
  • irish cinema
  • jason segel kudos for the acting
  • john boyega the king
  • lean on pete
  • love being pleasantly surprised by a movey
  • love me good movie about mentally ill people!! that's what i'm about
  • make america burn again
  • megan thee fox ladies and gentlecreatures
  • mental illness
  • netflix gems
  • netflix watch
  • paul mcguigan
  • queen ava
  • rarbg release
  • rewatch
  • rooney mara darling
  • ruined the third act
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro