Sort by

pinkmonkeybird7 has logged 23 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
Edit this entry  
29
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
28
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★½
Edit this entry  
28
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
Edit this entry  
27
House

House

1977
×
★★
Edit this entry  
26
Mirror

Mirror

1975
×
★★★
Edit this entry  
24
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★
Edit this entry  
23
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Room

The Room

2003
×
Edit this entry  
21
Love on a Leash

Love on a Leash

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★★
Edit this entry  
17
Sin City

Sin City

2005
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Badlands

Badlands

1973
×
★★
Edit this entry  
09
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
Edit this entry  
08
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★½
Edit this entry  
05
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Edit this entry  
03
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★
Edit this entry  
02
Rope

Rope

1948
×
★★★
Edit this entry  
02
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
Edit this entry