Sort by

pinkmonkeybird7 has logged 240 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★
Edit this entry  
24
The Interview

The Interview

2014
×
Edit this entry  
24
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★½
Edit this entry  
24
This Is the End

This Is the End

2013
×
Edit this entry  
23
The World's End

The World's End

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
Edit this entry  
20
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Edit this entry  
19
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★½
Edit this entry  
18
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★
Edit this entry  
14
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
Edit this entry  
11
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Jesus Camp

Jesus Camp

2006
×
★★½
Edit this entry  
07
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★
Edit this entry  
06
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★
Edit this entry  
06
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★½
Edit this entry  
02
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★
Edit this entry  
01
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
Edit this entry  
30
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★½
Edit this entry  
29
I ♥ Huckabees

I ♥ Huckabees

2004
×
★★★
Edit this entry  
28
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
Edit this entry  
27
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★½
Edit this entry  
27
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★½
Edit this entry  
26
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★½
Edit this entry  
26
Gummo

Gummo

1997
×
★★
Edit this entry  
26
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
Edit this entry  
22
Wish Upon

Wish Upon

2017
×
★½
Edit this entry  
20
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★½
Edit this entry  
18
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
7500

7500

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
Religulous

Religulous

2008
×
★★★
Edit this entry  
14
Easy A

Easy A

2010
×
★½
Edit this entry  
13
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★
Edit this entry  
08
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
Edit this entry