Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Malignant

Malignant

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Candyman

Candyman

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Zodiac

Zodiac

2007
×
Read the review Edit this entry  
04
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cold Pursuit

Cold Pursuit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Predator

The Predator

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Demon House

Demon House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Bucket of Blood

A Bucket of Blood

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Act of Violence

Act of Violence

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Future Hunters

Future Hunters

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Insidious

Insidious

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Breaker Morant

Breaker Morant

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★
Edit this entry  
06
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Lolita

Lolita

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Witches

The Witches

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stranger on the Third Floor

Stranger on the Third Floor

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Toxic Avenger

The Toxic Avenger

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
C.H.U.D.

C.H.U.D.

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry