• The Beach Bum

    The Beach Bum

    ★★★★½

    “You drove that golf cart with the wings of god”

  • Dracula

    Dracula

    ★★★★★

    Those dudes should have just let Dracula chill with his immortal girlfriends in peace

  • Nobody

    Nobody

    ★★★★

    First movie in a theater in 15 months. Absolutely the right kind of dumb. Fun script, fun cast, but marred a bit by cheesy direction. Still, hard to go wrong with Bob Odenkirk beating the shit out of people.

  • Police Story 2

    Police Story 2

    ★★★★

    The least realistic movie I’ve ever seen. Literally anyone would give up their job instantly to be with Maggie Cheung.

  • Godzilla vs. Kong

    Godzilla vs. Kong

    ★★½

    The problem with big movies right now is they’re the wrong kind of stupid. This should 100% be a series of fights between Godzilla and King Kong with a tenuous plot that ties them together. Instead it has to have this whole mythology thing that has a lot of dumb guy who thinks he’s smart energy. Don’t overthink it. All you need to make a monster movie is a lizard and an ape.

  • Death Proof

    Death Proof

    ★★★★

    In the words of Hitchcock: “That leg”

  • Bad Trip

    Bad Trip

    ★★★★

    Some of the best moments (not necessarily the funniest) are when there’s a sweet romantic comedy beat and the real people in the scene are just as into it as the actors. The old guy on the bench yelling “He’s in love, he’s a little crazy,” the waitress telling the guys that she’s into all “genders and genres,” and the cleaning crew comforting Maria while she breaks down are all things you wouldn’t see on The Eric Andre Show or…

  • Mute Witness

    Mute Witness

    ★★★★

    Mute Witness rips off De Palma, giallo and slashers so deftly that it ends up feeling like something original. Also it’s just plain fun as hell.

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    “Superheroes are actually contemporary myths” starter kit

    Sure, it’s better than the Whedon version, but that was without exaggeration the most forgettable movie ever made.

    I’m struggling with the description of this as a movie from a director with a vision or distinct style, because all I see here is the same murky, aggro fog-and-lightning aesthetic that’s been dominating movies for the last 15 years. Don’t get it twisted: it’s just a Marvel movie with less charming actors.

  • Let Them All Talk

    Let Them All Talk

    ★★★★

    It’s not a massive, booming success by any means, but Let Them All Talk makes such good use of its setting and its cast that I can’t help but want to watch it again almost immediately. The pacing felt especially significant here. It feels much slower than something like High Flying Bird, which isn’t even fast-paced itself. But Let Them All Talk moves at a more simmering pace, much like the ship where most of the movie takes place, slowly…

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★

    A lesson many of us learn too late: Never fuck with a goth girl.

  • Nomadland

    Nomadland

    ★★½

    It’s pretty and it made me want to drive around the West (but that’s not really much of a feat). Other than that, this got a big shrug outta me.