• Greed

  • Diagonal Symphony

    ★★★★

  • The Navigator

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • Our Hospitality

  • Three Ages

  • Glumov's Diary

    ★★★★

  • Safety Last!

  • The Pilgrim

    ★★★★★

  • The Balloonatic

    ★★★½

  • Häxan

  • The Frozen North

    ★★★★

  • Nanook of the North

  • My Wife's Relations

    ★★★

  • Cops

    ★★★★★

  • Nosferatu

  • The Play House

    ★★★★

  • Rhythm 21

    ★★★★½

  • The Goat

    ★★★★½

  • The Kid

  • Manhatta

  • Neighbors

    ★★★★½

  • One Week

    ★★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★★

  • Blind Husbands

    ★★★★★

  • Broken Blossoms

  • Straight Shooting

    ★★★★

  • Judex

    ★★★★

  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

  • Les Vampires

    ★★★★★

  • The Birth of a Nation

  • Fantômas: The False Magistrate

    ★★★★

  • Fantômas: Fantômas Against Fantômas

    ★★★★★

  • Gertie the Dinosaur

  • Fantômas: The Dead Man Who Killed

    ★★★★★

  • The Artist's Dream

    ★★★★

  • Fantômas

  • Fantômas: In the Shadow of the Guillotine

    ★★★★½

  • Falling Leaves

    ★★★★★

  • Algie, the Miner

  • Fantasmagorie

    ★★★½

  • Lightning Sketches

    ★★★

  • The Haunted Hotel

    ★★★★

  • The Great Train Robbery

  • The Georgetown Loop (Colorado)

    ★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★

  • President McKinley Inauguration

  • Défilé de la garde nationale du district de Columbia

  • Snowball Fight

  • Serpentine Dance

  • New York: Broadway at Union Square

  • Chicago Police Parade

  • Childish Quarrel

  • Demolition of a Wall

  • Partie d'écarté

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • Workers Leaving the Lumière Factory

  • Reflexfilm/Familyfilm

    ★★★★★