• 22 Jump Street

    ★★★

  • Goodbye to Language

  • Foxcatcher

  • Welcome to New York

    ★★★★½

  • It Follows

    ★★★½

  • Godzilla

    ★★★½

  • The Trip to Italy

    ★★★★

  • Chef

    ★★★

  • Elms

    ★★★

  • Journey to the West

    ★★★★½

  • The Lego Movie

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • Listen Up Philip

  • What We Do in the Shadows

  • Boyhood

    ★★★★½

  • Life Itself

    ★★★★½

  • The Babadook

    ★★★½

  • Obvious Child

    ★★★★

  • Lone Survivor

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • American Hustle

    ★★★

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★½

  • Six by Sondheim

    ★★★½

  • The Punk Singer

    ★★★½

  • At Berkeley

    ★★★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★★★

  • Her

  • The Realist

    ★★★★

  • Enough Said

    ★★★★½

  • Stray Dogs

    ★★★★★

  • Walesa: Man of Hope

    ★★★

  • Double Play: James Benning and Richard Linklater

    ★★★½

  • Let Your Light Shine

  • Jodorowsky's Dune

    ★★½

  • Under the Skin

    ★★★★★

  • Gravity

    ★★★½

  • Manakamana

    ★★★★½

  • Clear History

    ★★★

  • In a World...

  • A Spell to Ward Off the Darkness

    ★★★★½

  • Snowpiercer

    ★★★★

  • Alan Partridge: Alpha Papa

  • Computer Chess

    ★★★★★

  • Pacific Rim

    ★★★★

  • Grigris

    ★★★★

  • The World's End

    ★★★★

  • The Immigrant

    ★★★★

  • This Is the End

    ★★★

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★★½

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★★

  • Only God Forgives

    ★★½

  • The Great Beauty

  • Bastards

    ★★★★

  • Behind the Candelabra

    ★★★★

  • The Last of the Unjust

    ★★★★½

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★

  • Like Father, Like Son

    ★★★★

  • The Past

    ★★★★½

  • A Touch of Sin

    ★★★★

  • Fast & Furious 6

    ★★★★

  • Dusty Stacks of Mom: The Poster Project

    ★★★★½

  • Iron Man 3

  • Upstream Color

    ★★★★½

  • Top of the Lake

  • Pinball

    ★★★★½

  • I'm So Excited!

    ★★★½

  • The Strange Little Cat

    ★★★★½

  • Side Effects

    ★★★★

  • Before Midnight

    ★★★★★

  • It Felt Like Love

    ★★★★½

  • Blackfish

    ★★★½

  • Fruitvale Station

    ★★