Patrick has logged 71 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
Edit this entry  
12
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
Read the review Edit this entry  
10
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
Read the review Edit this entry  
08
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
Edit this entry  
07
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
Read the review Edit this entry  
30
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
Read the review Edit this entry  
30
A Room in Town

A Room in Town

1982
×
Edit this entry  
25
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
Read the review Edit this entry  
24
21 Days

21 Days

1940
×
Edit this entry  
23
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
Read the review Edit this entry  
23
Lemonade

Lemonade

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
Read the review Edit this entry  
20
News from Home

News from Home

1976
×
Read the review Edit this entry  
20
Algie, the Miner

Algie, the Miner

1912
×
Edit this entry  
13
88:88

88:88

2015
×
Read the review Edit this entry  
13
Two Cabins

Two Cabins

2010
×
Read the review Edit this entry  
10
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
Edit this entry  
03
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
Read the review Edit this entry  
02
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
Edit this entry  
02
Presentation, or Charlotte and Her Steak

Presentation, or Charlotte and Her Steak

1951
×
Read the review Edit this entry  
02
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
Read the review Edit this entry  
02
All My Life

All My Life

1966
×
Read the review Edit this entry  
30
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
Read the review Edit this entry  
30
La Notte

La Notte

1961
×
Read the review Edit this entry  
28
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
Read the review Edit this entry  
28
Divorce Italian Style

Divorce Italian Style

1961
×
Edit this entry  
27
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
Read the review Edit this entry  
26
The Girl Chewing Gum

The Girl Chewing Gum

1976
×
Read the review Edit this entry  
25
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
Read the review Edit this entry  
25
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
Read prior review Edit this entry  
21
Nightjohn

Nightjohn

1996
×
Edit this entry  
19
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
Edit this entry  
15
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
Read the review Edit this entry  
13
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
Read the review Edit this entry  
10
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
Read the review Edit this entry  
05
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
Edit this entry  
05
Bring Me the Head of Tim Horton

Bring Me the Head of Tim Horton

2015
×
Read the review Edit this entry  
02
Adult Beginners

Adult Beginners

2014
×
Read the review Edit this entry  
27
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry