Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Reds

Reds

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
09
April Fool's Day

April Fool's Day

1986
×
★★★★
Edit this entry  
12
What Happened Was...

What Happened Was...

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
10
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Edit this entry  
08
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★
Edit this entry  
08
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Edit this entry  
06
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Bulworth

Bulworth

1998
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★
Edit this entry  
05
JFK

JFK

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Force of Evil

Force of Evil

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Chef

Chef

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Little Children

Little Children

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
★★★
Edit this entry  
01
Planet of the Vampires

Planet of the Vampires

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★½
Edit this entry  
21
Mute Witness

Mute Witness

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dredd

Dredd

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Final Terror

The Final Terror

1983
×
★★★½
Edit this entry  
28
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jade

Jade

1995
×
★★★½
Edit this entry  
23
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★★
Edit this entry  
21
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cold Water

Cold Water

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Knock Off

Knock Off

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Justice League

Justice League

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★
Edit this entry  
05
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry