Sort by

cam has logged 67 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★½
Edit this entry  
30
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Bachelorette Party

The Bachelorette Party

2021
×
½
Edit this entry  
28
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
At Land

At Land

1944
×
Edit this entry  
28
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Poly Styrene: I Am a Cliché

Poly Styrene: I Am a Cliché

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Witches of the Orient

The Witches of the Orient

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Edit this entry  
25
Lovely Boy

Lovely Boy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★
Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★
Edit this entry  
20
Invocation of My Demon Brother

Invocation of My Demon Brother

1969
×
Edit this entry  
20
Suddenly, Last Summer

Suddenly, Last Summer

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Silver Bullet

Silver Bullet

1985
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Four Times

The Four Times

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
20
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Futura

Futura

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Never Gonna Snow Again

Never Gonna Snow Again

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Blue Bayou

Blue Bayou

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Britney vs. Spears

Britney vs. Spears

2021
×
★★½
Edit this entry  
18
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Reflections in a Golden Eye

Reflections in a Golden Eye

1967
×
★★★½
Edit this entry  
15
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★★★
Edit this entry  
13
Saratoga

Saratoga

1937
×
★★★
Edit this entry  
13
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
13
As in Heaven

As in Heaven

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
11
There Is No Evil

There Is No Evil

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Night Visit

Night Visit

2021
×
Edit this entry  
11
The Dead

The Dead

1987
×
★★★½
Edit this entry  
10
Mijo tiene un Dinosaurio

Mijo tiene un Dinosaurio

2021
×
Edit this entry  
10
The World Within

The World Within

2020
×
Edit this entry