Sort by

Chris has logged 32 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Sun

A Sun

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mario

Mario

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Courier

The Courier

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Seaspiracy

Seaspiracy

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fourteen

Fourteen

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dolly Parton: Here I Am

Dolly Parton: Here I Am

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry