maddie has logged 37 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fences

Fences

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
And the Oscar Goes To...

And the Oscar Goes To...

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Cave of Forgotten Dreams

Cave of Forgotten Dreams

2010
×
★★★
Edit this entry  
20
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Joe Mande's Award-Winning Comedy Special

Joe Mande's Award-Winning Comedy Special

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Gravity

Gravity

2013
×
Read the review Edit this entry  
16
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Argo

Argo

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
12
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★
Edit this entry  
06
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Detroit

Detroit

2017
×
Read the review Edit this entry  
02
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★
Edit this entry  
01
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry