Alberto has logged 874 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Mensch Mami, wir dreh'n 'nen Film

Mensch Mami, wir dreh'n 'nen Film

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Afternoon

Afternoon

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
2+2=22 [The Alphabet]

2+2=22 [The Alphabet]

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bickels [Socialism]

Bickels [Socialism]

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Streetscapes [Dialogue]

Streetscapes [Dialogue]

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Deadlock

Deadlock

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Passing Summer

Passing Summer

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
One Hundred and One Nights

One Hundred and One Nights

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Autorsha

Autorsha

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
OK Kanmani

OK Kanmani

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Vaazhkai

Vaazhkai

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Or Iravu

Or Iravu

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sorgam

Sorgam

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Karpagam

Karpagam

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kuzhandaiyum Deivamum

Kuzhandaiyum Deivamum

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Minsara Kanavu

Minsara Kanavu

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kadhalan

Kadhalan

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kalyanaraman

Kalyanaraman

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pokkiri Raja

Pokkiri Raja

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Time for Revenge

Time for Revenge

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Mullum Malarum

Mullum Malarum

1978
×
★★★★
Edit this entry  
24
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Edit this entry  
24
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Wife

My Wife

1942
×
★★★½
Edit this entry  
23
Parasakthi

Parasakthi

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Uyarndha Ullam

Uyarndha Ullam

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pudhumai Penn

Pudhumai Penn

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kuladeivam

Kuladeivam

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Server Sundaram

Server Sundaram

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Little Nights, Little Love

Little Nights, Little Love

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Gon, The Little Fox

Gon, The Little Fox

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Great Passage

The Great Passage

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
I'm Not Gary

I'm Not Gary

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Dance With Me

Dance With Me

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nam Iruvar

Nam Iruvar

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tora-san of Goto

Tora-san of Goto

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Live Flesh

Live Flesh

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hidden

Hidden

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Poison Friends

Poison Friends

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Play It Safe

Play It Safe

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Alexandria… Why?

Alexandria… Why?

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Bacchus Lady

The Bacchus Lady

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Tale of Springtime

A Tale of Springtime

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Exhalation

Exhalation

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Love Suicides

Love Suicides

2009
×
★★★½
Edit this entry