Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Moon

Moon

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★
Edit this entry  
22
Madly in Life

Madly in Life

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★½
Edit this entry  
21
Oldschool

Oldschool

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Late August, Early September

Late August, Early September

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Night Doctor

The Night Doctor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dustin

Dustin

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Windshield Wiper

The Windshield Wiper

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Violence of a Civilization without Secrets

The Violence of a Civilization without Secrets

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Unseen River

The Unseen River

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sikumi (On the Ice)

Sikumi (On the Ice)

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mobilize

Mobilize

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mobilize

Mobilize

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mobilize

Mobilize

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Night at the Opera

A Night at the Opera

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mud

Mud

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Abuse of Weakness

Abuse of Weakness

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Stones

Stones

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
ʔEʔanx (The Cave)

ʔEʔanx (The Cave)

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shimásání

Shimásání

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
After the Battle

After the Battle

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
La rouge et la noire

La rouge et la noire

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Berlin Troika

Berlin Troika

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Sadhu in Bombay

Sadhu in Bombay

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Eternity

Eternity

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Day in the Life

Day in the Life

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Windjarrameru, the Stealing C*nt$

Windjarrameru, the Stealing C*nt$

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wutharr, Saltwater Dreams

Wutharr, Saltwater Dreams

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Apocalypse After

Apocalypse After

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
L'entretien

L'entretien

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Evilness

Evilness

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Radioactive

Radioactive

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dear Babylon

Dear Babylon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Claudette's Star

Claudette's Star

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Taipei Suicide Story

Taipei Suicide Story

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Johnny Bubble

Johnny Bubble

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Halt

The Halt

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Longing for the Rain

Longing for the Rain

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nostos: The Return

Nostos: The Return

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry