Sort by

Phoenix has logged 36 entries for films during April 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Bitten

Once Bitten

1985
×
★★
Edit this entry  
28
Breezy

Breezy

1973
×
★★★
Edit this entry  
27
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★
Edit this entry  
24
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★
Edit this entry  
21
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★
Edit this entry  
15
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★
Edit this entry  
13
78/52

78/52

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
X

X

2022
×
★★★★
Edit this entry  
13
Thirteen

Thirteen

2003
×
Edit this entry  
13
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★
Edit this entry  
11
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★
Edit this entry  
09
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
Edit this entry  
09
See for Me

See for Me

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Scream

Scream

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
07
Gamer

Gamer

2009
×
Edit this entry  
06
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★
Edit this entry  
06
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
★★★
Edit this entry  
05
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
★★★
Edit this entry  
04
The Ambulance

The Ambulance

1990
×
★★★
Edit this entry  
03
The 355

The 355

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Great Race

The Great Race

1965
×
★★★
Edit this entry  
02
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Bubble

The Bubble

2022
×
Read the review Edit this entry