Sort by

Phoenix has logged 511 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Edit this entry  
29
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★
Edit this entry  
29
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★
Edit this entry  
29
When We First Met

When We First Met

2018
×
★★
Edit this entry  
29
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story Christmas

A Christmas Story Christmas

2022
×
★★
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Edit this entry  
25
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Edit this entry  
22
Texas Chainsaw 3D

Texas Chainsaw 3D

2013
×
Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Babylon

Babylon

2022
×
★★
Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★
Edit this entry  
19
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★★
Edit this entry  
18
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
18
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Edit this entry  
17
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★
Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avatar

Avatar

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
Daisies

Daisies

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★
Edit this entry  
13
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★
Edit this entry  
13
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★★
Edit this entry  
13
Comingled Containers

Comingled Containers

1996
×
★★★★
Edit this entry  
13
Passage of Venus

Passage of Venus

1874
×
★★★
Edit this entry  
13
Thunder

Thunder

1982
×
★★★★
Edit this entry  
13
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
12
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
Edit this entry  
12
Christmas Bloody Christmas

Christmas Bloody Christmas

2022
×
★★
Edit this entry  
12
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
High Tension

High Tension

2003
×
Read the review Edit this entry  
11
Gone in the Night

Gone in the Night

2022
×
★★
Edit this entry