• 2001: A Space Odyssey

    ★★★½

  • The Trip

    ★★★½

  • Daisies

    ★★★★

  • Blow-Up

    ★★

  • Persona

    ★★★½

  • Juliet of the Spirits

    ★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★½

  • 8½

    ★★★½

  • Vivre Sa Vie

  • Jules and Jim

    ★★★½

  • The Children's Hour

    ★★★★

  • Eyes Without a Face

    ★★

  • Shadows

    ★★½

  • Nights of Cabiria

    ★★★½

  • The Seventh Seal

    ★★★½

  • Abbott and Costello Meet the Mummy

    ★★★

  • La Strada

    ★★★★★

  • Cat-Women of the Moon

    ★½

  • Alice in Wonderland

    ★★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★½

  • Abbott and Costello Meet Frankenstein

    ★★½

  • She Done Him Wrong

    ★★

  • Freaks

  • Pink Cloud

    ★★