Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wildcat

Wildcat

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Promised Land

The Promised Land

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Dead Don't Hurt

The Dead Don't Hurt

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Barbie

Barbie

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Roadgames

Roadgames

1981
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Rachel, Rachel

Rachel, Rachel

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Room with a View

A Room with a View

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Passages

Passages

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Red, White & Royal Blue

Red, White & Royal Blue

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Thief

Thief

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The White Princess

The White Princess

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible – Rogue Nation

Mission: Impossible – Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mission: Impossible – Ghost Protocol

Mission: Impossible – Ghost Protocol

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The White Queen

The White Queen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★
Edit this entry  
25
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Afire

Afire

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Splendor in the Grass

Splendor in the Grass

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
You Hurt My Feelings

You Hurt My Feelings

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Master Gardener

Master Gardener

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Francisca

Francisca

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Starling Girl

The Starling Girl

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry