Neal has logged 321 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
25
A Child's Christmas in Wales

A Child's Christmas in Wales

1987
×
★★★★
Edit this entry  
25
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shattered Glass

Shattered Glass

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
From Bedrooms to Billions

From Bedrooms to Billions

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Magdalene Sisters

The Magdalene Sisters

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nicholas Nickleby

Nicholas Nickleby

2002
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Lord of the Rings

The Lord of the Rings

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Edit this entry  
24
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
Movie 43

Movie 43

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Getting There

Getting There

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Dark Star: HR Giger’s World

Dark Star: HR Giger’s World

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Curse of the Blair Witch

Curse of the Blair Witch

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
In a Glass Cage

In a Glass Cage

1986
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cube

Cube

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Days of Coney Island

Last Days of Coney Island

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Witchhammer

Witchhammer

1970
×
★★★★
Edit this entry  
28
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Nightmare

The Nightmare

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Malpertuis

Malpertuis

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Martin

Martin

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Threads

Threads

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Opera

Opera

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Burnt Offerings

Burnt Offerings

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cool as Ice

Cool as Ice

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Poltergeist

Poltergeist

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry