Highest rated films

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★★

  • The Dig

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Good Time

    ★★★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 158 Films watched
  • 31.6 Average per month
  • 8.3 Average per week

Milestones

First Film

Total Recall

Jan 3

Last Film

Godzilla

May 9

Genres, countries & languages

Drama
102 films
Thriller
46 films
Romance
33 films
Comedy
32 films
Crime
28 films
Mystery
22 films
Action
19 films
Fantasy
19 films
Sci Fi
16 films
Adventure
16 films
USA
117 films
UK
19 films
France
11 films
Canada
8 films
Japan
7 films
Germany
6 films
Italy
5 films
USSR
3 films
Denmark
3 films
Hong Kong
3 films
English
133 films
French
19 films
German
12 films
Italian
10 films
Spanish
10 films
Japanese
10 films
Russian
6 films
Korean
4 films
Chinese
4 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 101 Added 120

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Black Forest Filmnerd😎🎬’s most liked review

Love and Monsters

★★★★

Why? Why? Whyyyyyyyyy?

Why do we get to see movies like this one NOT on the big screen? Had everything for it!

Love, Dogs and Monsters would've also been a nice title :-) All hail to Boy here!

More reviews

Black Forest Filmnerd😎🎬’s most liked list

Best of 40's

Here's a list of my favourite 40's pics I've watched till now!
As always in my decade rankings:
Changes under reserve with every first watched film from this decade, please notice that not all new first watches will be included which totally depends on me ;-)
No ranking cause I love 'em all ;-)

More lists

Highs and lows

Highest Average

Twin Peaks
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Artemis Fowl
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Through Fire, Water and... Brass Pipes
Average weighted rating:

3.3

Films Black Forest Filmnerd😎🎬 watched in 2021

  • Godzilla
  • High and Low
  • Warrior
  • Sorry to Bother You
  • Through a Glass Darkly
  • 8½
  • Bill & Ted Face the Music
  • Bill & Ted's Bogus Journey
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • Ponyo
  • Princess Mononoke
  • Your Name.
  • Speedy Gonzales
  • The Killing
  • Nomadland
  • Love and Monsters
  • Grand Illusion
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • The Apartment
  • All the King's Men
  • You Can't Take It with You
  • Mutiny on the Bounty
  • Grand Hotel
  • Gentleman's Agreement
  • Wings
  • Black Coal, Thin Ice
  • The Great Dictator
  • Do the Right Thing
  • Infernal Affairs III
  • Infernal Affairs II
  • Infernal Affairs
  • Red River
  • City of God
  • Night of the Living Dead
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • Zero Dark Thirty
  • How Green Was My Valley
  • Around the World in Eighty Days
  • The Great Ziegfeld
  • Mrs. Miniver
  • My Neighbor Totoro
  • Promising Young Woman
  • Minari
  • Color Out of Space
  • Sing Street
  • A Beautiful Mind
  • Gandhi
  • The Bridge on the River Kwai
  • Platoon
  • The Maltese Falcon
  • Interpol
  • Sunset Boulevard
  • Artemis Fowl
  • Paths of Glory
  • M
  • Lost Highway
  • Sicario
  • The King of Comedy
  • Sin nombre
  • Gigi
  • Palm Springs
  • Mulholland Drive
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • The Life of Emile Zola
  • An American in Paris
  • Marty
  • Annie Hall
  • The French Connection
  • It Happened One Night
  • The Sting
  • A Man for All Seasons
  • Vertigo
  • The Birds
  • Zazie dans le Métro
  • Baba Yaga
  • Through Fire, Water and... Brass Pipes
  • Rear Window
  • Psycho
  • Father Frost
  • Barbara the Fair with the Silken Hair
  • The Humpbacked Horse
  • Insomnia
  • The English Patient
  • Midnight Cowboy
  • Twin Peaks
  • Scarface
  • Dark Blood
  • The Neon Demon
  • Gran Torino
  • In the Heat of the Night
  • District 9
  • The Dig
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Spellbound
  • Leave No Trace
  • Kon-Tiki
  • Unforgiven
  • Bone Tomahawk
  • Creed
  • Judas and the Black Messiah
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • The Trial of the Chicago 7
  • North by Northwest
  • Snowpiercer
  • Making Waves : The Art of Cinematic Sound
  • Cinema Paradiso
  • Notorious
  • Valhalla Rising
  • The Thin Red Line
  • A Streetcar Named Desire
  • On the Waterfront
  • The Social Dilemma
  • To Catch a Thief
  • The Wrestler
  • Saboteur
  • Ben-Hur
  • Bring Me Home
  • The Blue Umbrella
  • The Little Matchgirl
  • Lava
  • Bao
  • For the Birds
  • La luna
  • Piper
  • Ordinary People
  • Hamilton
  • Children of Men
  • Idiocracy
  • The Time Machine
  • Imitation of Life
  • Atlantics
  • Gretel & Hansel
  • Jazzclub - Der frühe Vogel fängt den Wurm
  • The Matrix
  • Honey Boy
  • Fruitvale Station
  • Good Time
  • The Lodger: A Story of the London Fog
  • Rebecca
  • The Man Who Knew Too Much
  • Sabotage
  • The 39 Steps
  • Belle de Jour
  • Summer of 84
  • Frances Ha
  • Fireworks
  • Wild Rose
  • Jaws
  • The Big Sick
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • The Grand Budapest Hotel
  • Alphaville
  • Band of Outsiders
  • Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse
  • The Way Way Back
  • Eighth Grade
  • Soul
  • Total Recall

World map

Highly rated films Black Forest Filmnerd😎🎬 is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three
  • Raya and the Last Dragon

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more