Highest rated films

  • Tenet

    ★★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★★

  • Onward

    ★★★★★

  • Mank

    ★★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★★

  • Berlin Alexanderplatz

    ★★★★★

  • Perro

    ★★★★★

  • His House

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 245 Films watched
  • 20.4 Average per month
  • 4.7 Average per week

Milestones

First Film

The Lion King

Jan 1

Most Watched

Tenet

3 times

Hellstone

twice

Evil Dead II

twice

Frankenstein

twice

Braindead

twice

Last Film

Beverly Hills Cop

Dec 28

Genres, countries & languages

Drama
130 films
Thriller
71 films
Comedy
63 films
Horror
52 films
Crime
48 films
Action
38 films
Sci Fi
34 films
Mystery
32 films
Adventure
27 films
Romance
17 films
USA
163 films
UK
46 films
Germany
31 films
France
25 films
Canada
11 films
Italy
8 films
Spain
7 films
Japan
7 films
New Zealand
7 films
Sweden
4 films
English
203 films
German
37 films
French
36 films
Spanish
28 films
Italian
23 films
Russian
8 films
Japanese
6 films
Latin
5 films
Chinese
4 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★
★★★★★

Ratings spread

Watched 145 Added 1062

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Black Forest Filmnerd😎🎬’s most liked review

Home Alone

★★★★

Same as in my review for "How the Grinch stole Christmas"

A fim you HAVE to love and one of John Hughes' very finest next to Ferris and the Breakfast Club, no doubts!

More reviews

Black Forest Filmnerd😎🎬’s most liked list

My Favourite Movies

Here's a list of my all time favourite movies!

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Into the Beat
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Making of High Noon

Films Black Forest Filmnerd😎🎬 watched in 2020

  • Beverly Hills Cop
  • Home Alone
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • The Karate Kid
  • How the Grinch Stole Christmas
  • Death Proof
  • An American Tail
  • The Married Woman
  • Contempt
  • Sound of Metal
  • The Passion of Joan of Arc
  • Jason and the Argonauts
  • Battleship Potemkin
  • Bill Burr: Walk Your Way Out
  • Man with a Movie Camera
  • A Woman Is a Woman
  • Mank
  • QT8: The First Eight
  • American History X
  • Fear and Loathing in Las Vegas
  • Jackass Number Two
  • Sunshine
  • Nightcrawler
  • Aguirre, the Wrath of God
  • The Man from Nowhere
  • Fracture
  • Cautionary Tales
  • The Smiling Man
  • Room 8
  • Rome, Open City
  • Memento
  • Victoria
  • Dolemite Is My Name
  • The Boondock Saints
  • Sleepers
  • His House
  • Event Horizon
  • State of Grace
  • The Wolf of Wall Street
  • Elite Squad
  • GoodFellas
  • A Clockwork Orange
  • The Abyss
  • Oldboy
  • Le Petit Soldat
  • Breathless
  • Ema
  • The Raid
  • Hellstone
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • In the Mouth of Madness
  • Attack the Block
  • Get Out
  • The Hound of the Baskervilles
  • The Quatermass Xperiment
  • Green Room
  • Happy Death Day 2U
  • Happy Death Day
  • Zombieland: Double Tap
  • Psycho II
  • Evil Dead II
  • Dark Waters
  • Aliens
  • Alien
  • Winter Journey
  • The Conjuring 2
  • The Conjuring
  • Scream 2
  • Scream
  • [REC]
  • 28 Days Later
  • The Invisible Man
  • The Hunt
  • The Thing
  • Naked Lunch
  • Rabid
  • The Fly
  • Ghost Stories
  • Shaun of the Dead
  • Friday the 13th
  • Carrie
  • Psycho
  • Frankenstein
  • Goodnight Mommy
  • Hellstone
  • The Babadook
  • Braindead
  • Never Rarely Sometimes Always
  • American Psycho
  • Ex Machina
  • Train to Busan
  • Enfant Terrible
  • Back to the Future Part III
  • Back to the Future Part II
  • The Devil All the Time
  • About Endlessness
  • Back to the Future
  • Persian Lessons
  • Blood Fest
  • Nothing to Hide
  • The King
  • Uncut Gems
  • The Death & Life of John F. Donovan
  • The Outpost
  • Sin City
  • Zombieland
  • The Personal History of David Copperfield
  • Akira
  • Contagion
  • The Platform
  • Frankenstein
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Corpus Christi
  • Schlingensief – A Voice That Shook the Silence
  • Fantasia
  • The Tin Drum
  • Videodrome
  • WR: Mysteries of the Organism
  • Warum die UFOs unseren Salat klauen
  • The Making of High Noon
  • High Noon
  • Pi
  • Hot Shots!
  • Little Shop of Horrors
  • Tenet
  • Tenet
  • Tenet
  • Following
  • And Then We Danced
  • You Were Never Really Here
  • Fahrenheit 11/9
  • The Roads Not Taken
  • The Traitor
  • The Truman Show
  • Shadow of a Doubt
  • Waves
  • Irresistible
  • One Cut of the Dead
  • Ed Wood
  • Perro
  • The Wrong Man
  • Brazil
  • To the Ends of the Earth
  • Top Gun
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Onward
  • Five Easy Pieces
  • Arrival
  • Into the Beat
  • The Dark Knight
  • Berlin Alexanderplatz
  • My Own Private Idaho
  • Harriet
  • Undine
  • Dunkirk
  • Interstellar
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • Inception
  • ParaNorman
  • The Shining
  • Wild Tales
  • Pain and Glory
  • Cool Runnings
  • No Country for Old Men
  • Drugstore Cowboy
  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown
  • The Usual Suspects
  • The Blues Brothers
  • Eraserhead
  • The Third Man
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Rain Man
  • My Own Private Idaho
  • Bonnie and Clyde
  • Vanishing Point
  • Badlands
  • Thelma & Louise
  • The Birds
  • Paris, Texas
  • The Godfather: Part II
  • The Godfather
  • Corleone: A History of la Cosa Nostra
  • Lucky Number Slevin
  • 12 Angry Men
  • Citizen Kane
  • Rope
  • Apocalypse Now
  • The Intouchables
  • Welcome to the Sticks
  • True Romance
  • Léon: The Professional
  • Fight Club
  • American Beauty
  • Twelve Monkeys
  • Vertigo
  • The Big Short
  • Life of Brian
  • Dead Poets Society
  • You Kill Me
  • Easy Rider
  • Philadelphia

See all 245

World map

Highly rated films Black Forest Filmnerd😎🎬 is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Quo Vadis, Aida?
  • Mangrove
  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more