Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Green Book

    ★★★★★

  • Full Metal Jacket

    ★★★★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★★

  • 28 Days Later

    ★★★★★

  • My Own Private Idaho

    ★★★★★

  • Once Upon a Time in America

    ★★★★★

  • Rope

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 87 Films watched
  • 7.2 Average per month
  • 1.7 Average per week

Milestones

First Film

All About Me

Jan 6

Most Watched

Once Upon a Time… in Hollywood

3 times

Yesterday

twice

Rocketman

twice

Parasite

twice

Joker

twice

Last Film

How the Grinch Stole Christmas

Dec 24

Genres, countries & languages

Drama
62 films
Thriller
26 films
Comedy
22 films
Crime
15 films
Fantasy
10 films
Horror
9 films
Romance
9 films
Mystery
9 films
History
9 films
Adventure
8 films
USA
51 films
UK
18 films
Germany
13 films
Sweden
12 films
France
7 films
China
5 films
Canada
4 films
Spain
3 films
South Korea
3 films
Italy
2 films
English
67 films
French
13 films
Spanish
13 films
German
12 films
Italian
11 films
Swedish
11 films
Korean
3 films
Russian
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 39

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Black Forest Filmnerd😎🎬’s most liked review

The Lighthouse

★★★★★

Großartig! Mehr braucht man dazu nicht sagen!

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Iron Sky: The Coming Race
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Raus
Average weighted rating:

3.0

Films Black Forest Filmnerd😎🎬 watched in 2019

  • How the Grinch Stole Christmas
  • Fanny and Alexander
  • Yesterday
  • The Lighthouse
  • My Own Private Idaho
  • 25 kmh
  • Giant Little Ones
  • It Comes at Night
  • My Best Friend
  • Marriage Story
  • Ford v Ferrari
  • Ayanda
  • So Long, My Son
  • The Irishman
  • Khartoum Offside
  • Rocketman
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Forrest Gump
  • Parasite
  • Joker
  • Autumn Sonata
  • The Virgin Spring
  • Persona
  • Joker
  • Synonyms
  • 28 Days Later
  • The Beach
  • Midsommar
  • Taxi Driver
  • Ad Astra
  • Scenes from a Marriage
  • The Silence
  • It Chapter Two
  • Winter Light
  • Parasite
  • Piranhas
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Seventh Seal
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Wild Strawberries
  • Apollo 11
  • Go West
  • Pass the Gravy
  • One A.M.
  • Inglourious Basterds
  • 2001: A Space Odyssey
  • Apocalypse Now
  • Yesterday
  • O Beautiful Night
  • Burning
  • Rocketman
  • Bohemian Rhapsody
  • The Wild Pear Tree
  • Four Rooms
  • Iron Sky: The Coming Race
  • Us
  • Bad Times at the El Royale
  • Shadow of a Doubt
  • Free Solo
  • Cyrano, My Love
  • Brimstone
  • Wild Tales
  • If Beale Street Could Talk
  • Rope
  • The Devil's Backbone
  • Tron
  • I Confess
  • Ivan's Childhood
  • Philadelphia
  • Hostiles
  • Yuli
  • Once Upon a Time in America
  • Reservoir Dogs
  • Fahrenheit 11/9
  • Raus
  • Green Book
  • Full Metal Jacket
  • Pulp Fiction
  • Strangers on a Train
  • Psycho
  • Phantom Thread
  • The Favourite
  • It
  • Capernaum
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • All About Me

World map

Highly rated films Black Forest Filmnerd😎🎬 is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • Bacurau

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more