Highest rated films

  • A Quiet Place

    ★★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★★

  • Ready Player One

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★★

  • First Man

    ★★★★★

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★★★

  • The Guilty

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★★

  • Drive

    ★★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★★

  • In Bruges

    ★★★★★

  • The Post

    ★★★★★

  • What's Eating Gilbert Grape

    ★★★★★

  • Wings of Desire

    ★★★★★

  • Hostiles

    ★★★★★

  • Foxtrot

    ★★★★★

  • Patients

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 64 Films watched
  • 5.3 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

Drive

Jan 3

Most Watched

Psycho

twice

Love, Simon

twice

Transit

twice

Last Film

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Nov 19

Genres, countries & languages

Drama
48 films
Comedy
18 films
Romance
16 films
History
11 films
Crime
11 films
Thriller
11 films
Action
8 films
Adventure
8 films
Sci Fi
7 films
Fantasy
7 films
USA
44 films
Germany
14 films
UK
11 films
France
11 films
Italy
4 films
Chile
4 films
Switzerland
2 films
Spain
2 films
China
2 films
Mexico
1 film
English
46 films
German
14 films
French
11 films
Spanish
8 films
Russian
2 films
Italian
2 films
Xhosa
1 film
Danish
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 11 Added 11

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Black Forest Filmnerd😎🎬’s most liked review

Black Forest Filmnerd😎🎬’s most liked list

Favourite French Movies

I am a huge fan of the French Cinema.
Here are my favourite french movies.
To be continued...

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Silence of the Lambs
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

Black Panther
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

Dark Fortune
Average weighted rating:

3.3

Films Black Forest Filmnerd😎🎬 watched in 2018

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Citizen Kane
  • Overlord
  • First Man
  • The Tobacconist
  • Bohemian Rhapsody
  • 25 kmh
  • How About Adolf?
  • Never Look Away
  • A Star Is Born
  • The Guilty
  • Bad Times at the El Royale
  • Psycho
  • Mack the Knife - Brecht's Threepenny Film
  • Balloon
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • BlacKkKlansman
  • Psycho
  • The Most Beautiful Girl in the World
  • Sauerkraut Coma
  • Dark Fortune
  • Mission: Impossible - Fallout
  • The Silence of the Lambs
  • What's Eating Gilbert Grape
  • Love, Simon
  • Good Will Hunting
  • Love, Simon
  • In Bruges
  • Wings of Desire
  • Papillon
  • The Sense of an Ending
  • Transit
  • The Rocky Horror Picture Show
  • The Navigator
  • Safety Last!
  • Foxtrot
  • In the Aisles
  • Transit
  • Hostiles
  • Moonrise Kingdom
  • Deadpool 2
  • Neruda
  • Savage Nights
  • Jackie
  • A Quiet Place
  • The Club
  • No
  • Red Sparrow
  • Ready Player One
  • Black Panther
  • Maze Runner: The Death Cure
  • Call Me by Your Name
  • Game Night
  • The Post
  • The Shape of Water
  • All the Money in the World
  • Darkest Hour
  • A Ghost Story
  • Patients
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Coco
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Drive

World map

Highly rated films Black Forest Filmnerd😎🎬 is yet to see

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • An Elephant Sitting Still
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Blindspotting
  • Hereditary
  • Swing Kids

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more