Sort by

Black Forest Filmnerd😎🎬 has logged 303 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Predator

Predator

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Tale of Despereaux

The Tale of Despereaux

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lammbock

Lammbock

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scrooge

Scrooge

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pig

Pig

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Boy Behind The Door

The Boy Behind The Door

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Pet Detective

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Boys from County Hell

Boys from County Hell

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Beyond the Infinite Two Minutes

Beyond the Infinite Two Minutes

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Paranormal Activity 2

Paranormal Activity 2

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Call

The Call

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Castle Freak

Castle Freak

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Vampire in Brooklyn

Vampire in Brooklyn

1995
×
Read the review Edit this entry  
31
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Mummy

The Mummy

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry