Sort by

Philbert has logged 337 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Belle

Belle

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Haruka, Nostalgia

Haruka, Nostalgia

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mass

Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Love at First Stream

Love at First Stream

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Whether the Weather is Fine

Whether the Weather is Fine

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Asakusa Kid

Asakusa Kid

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Suicide Bus

Suicide Bus

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Big Night!

Big Night!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Haru

Haru

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Caught in the Act

Caught in the Act

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
15
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Satan's Blood

Satan's Blood

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Intimacies

Intimacies

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blue Bayou

Blue Bayou

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Agnes

Agnes

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Arisaka

Arisaka

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Love Letter

Love Letter

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Fable

The Fable

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Onoda: 10,000 Nights in the Jungle

Onoda: 10,000 Nights in the Jungle

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Vengeance Is Mine, All Others Pay Cash

Vengeance Is Mine, All Others Pay Cash

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gymkata

Gymkata

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Begging for Love

Begging for Love

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blood Vessel

Blood Vessel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Unforgiven

Unforgiven

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hell's Garden

Hell's Garden

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry