Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Violet Evergarden: The Movie

Violet Evergarden: The Movie

2020
×
Edit this entry  
28
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Words Bubble Up Like Soda Pop

Words Bubble Up Like Soda Pop

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Modern Times

Modern Times

1936
×
Edit this entry  
24
Psycho-Pass 3: First Inspector

Psycho-Pass 3: First Inspector

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
01
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Psycho-Pass: The Movie

Psycho-Pass: The Movie

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Violet Evergarden: Eternity and the Auto Memory Doll

Violet Evergarden: Eternity and the Auto Memory Doll

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Fate/stay night: Heaven's Feel II. Lost Butterfly

Fate/stay night: Heaven's Feel II. Lost Butterfly

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Fate/stay night: Heaven's Feel I. Presage Flower

Fate/stay night: Heaven's Feel I. Presage Flower

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
04
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Re:ZERO -Starting Life in Another World- The Frozen Bond

Re:ZERO -Starting Life in Another World- The Frozen Bond

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Persona 3 the Movie: #4 Winter of Rebirth

Persona 3 the Movie: #4 Winter of Rebirth

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Persona 3 the Movie: #3 Falling Down

Persona 3 the Movie: #3 Falling Down

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Persona 3 the Movie: #2 Midsummer Knight's Dream

Persona 3 the Movie: #2 Midsummer Knight's Dream

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Persona 3 the Movie: #1 Spring of Birth

Persona 3 the Movie: #1 Spring of Birth

2013
×
★★★★
Edit this entry