Sort by

Dave has logged 44 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mothra

Mothra

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Munchie

Munchie

1992
×
Read the review Edit this entry  
29
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rodan

Rodan

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Outrage

Outrage

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Living Skeleton

The Living Skeleton

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Kingdom

The Kingdom

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Footloose

Footloose

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shoah

Shoah

1985
×
Read the review Edit this entry  
22
Shogun Assassin

Shogun Assassin

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Primal

Primal

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Demon Within

Demon Within

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nine Lives

Nine Lives

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The X from Outer Space

The X from Outer Space

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
CB4

CB4

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Above the Rim

Above the Rim

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lunch Box

Lunch Box

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spring in a Small Town

Spring in a Small Town

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
2019: After the Fall of New York

2019: After the Fall of New York

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Before the Revolution

Before the Revolution

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pandemonium

Pandemonium

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Gods Have a Nervous Breakdown

The Gods Have a Nervous Breakdown

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Warning from Space

Warning from Space

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blancanieves

Blancanieves

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wild Reeds

Wild Reeds

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rebirth of Mothra III

Rebirth of Mothra III

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Pillow Book

The Pillow Book

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Yol

Yol

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rebirth of Mothra II

Rebirth of Mothra II

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Devilman - Volume 3: Devilman Apocalypse

Devilman - Volume 3: Devilman Apocalypse

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rebirth of Mothra

Rebirth of Mothra

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
New Jack City

New Jack City

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Make the Last Wish

Make the Last Wish

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry