Sort by

Dave has logged 45 entries for films during April 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Cyclist

The Cyclist

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Magic Serpent

The Magic Serpent

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bates Motel

Bates Motel

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Mum & Dad

Mum & Dad

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Vampire Doll

The Vampire Doll

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
You're Next

You're Next

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Citizen X

Citizen X

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Saint

Saint

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Night of the Demons 2

Night of the Demons 2

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Uno bianca

Uno bianca

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dahmer

Dahmer

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Psycho III

Psycho III

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Just Before Dawn

Just Before Dawn

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Vampire Girl vs. Frankenstein Girl

Vampire Girl vs. Frankenstein Girl

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Horror Europa with Mark Gatiss

Horror Europa with Mark Gatiss

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Goofs and Saddles

Goofs and Saddles

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spring Break

Spring Break

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Slaughter High

Slaughter High

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
God Loves Uganda

God Loves Uganda

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dracula: Prince of Darkness

Dracula: Prince of Darkness

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Yokai Monsters: Along with Ghosts

Yokai Monsters: Along with Ghosts

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gentlemen Broncos

Gentlemen Broncos

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hellraiser III: Hell on Earth

Hellraiser III: Hell on Earth

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Deliberate Stranger

The Deliberate Stranger

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mikey

Mikey

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hell Comes to Frogtown

Hell Comes to Frogtown

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Quest for the Egg Salad

Quest for the Egg Salad

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Back to the Woods

Back to the Woods

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Back in Action

Back in Action

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Clockwork Blue

A Clockwork Blue

1972
×
★½
Read the review Edit this entry