PFT has logged 138 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Catwoman

Catwoman

2004
×
Read the review Edit this entry  
04
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry