Sort by

Peter has logged 313 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
Edit this entry  
30
Elemental

Elemental

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rebel Moon - Part One: A Child of Fire

Rebel Moon - Part One: A Child of Fire

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Our Idiot Brother

Our Idiot Brother

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Indiana Jones and the Dial of Destiny

Indiana Jones and the Dial of Destiny

2023
×
★★
Edit this entry  
27
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mulan

Mulan

1998
×
★★★½
Edit this entry  
26
Maestro

Maestro

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
NYAD

NYAD

2023
×
★★★
Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
Read the review Edit this entry  
24
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
19
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
Edit this entry  
17
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
Edit this entry  
17
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
First Cow

First Cow

2019
×
★★★
Read other review Edit this entry  
15
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★
Edit this entry  
15
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★
Edit this entry  
12
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Naga

Naga

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Leave the World Behind

Leave the World Behind

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
Read the review Edit this entry  
06
Irreversible

Irreversible

2002
×
Edit this entry  
05
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
Edit this entry  
03
Maudie

Maudie

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Godzilla Minus One

Godzilla Minus One

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scott Pilgrim Takes Off

Scott Pilgrim Takes Off

2023
×
Edit this entry  
02
May December

May December

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cure

Cure

1997
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Quiz Lady

Quiz Lady

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Please Don't Destroy: The Treasure of Foggy Mountain

Please Don't Destroy: The Treasure of Foggy Mountain

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Zoolander

Zoolander

2001
×
Read the review Edit this entry  
28
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
Edit this entry  
28
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★½
Edit this entry  
21
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Chappie

Chappie

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry