Sort by

Sarah has logged 69 entries for films during November 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Hands of Orlac

The Hands of Orlac

1924
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Food

Food

1992
×
Edit this entry  
30
Return of the Killer Tomatoes!

Return of the Killer Tomatoes!

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Prairie Love

Prairie Love

2011
×
★★
Edit this entry  
29
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
29
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★½
Edit this entry  
29
Junglee

Junglee

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★
Edit this entry  
28
Audrey Rose

Audrey Rose

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Charulata

Charulata

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ida

Ida

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Crocodile Dundee II

Crocodile Dundee II

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★
Edit this entry  
22
Crocodile Dundee

Crocodile Dundee

1986
×
★★★
Edit this entry  
21
The Grey

The Grey

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Man on Wire

Man on Wire

2008
×
★★★½
Edit this entry  
20
Side by Side

Side by Side

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
Bound by Flesh

Bound by Flesh

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Edit this entry  
18
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Following

Following

1998
×
★★★½
Edit this entry  
17
It Felt Like Love

It Felt Like Love

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Double

The Double

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
16
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Adventures of Baron Munchausen

The Adventures of Baron Munchausen

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
Read the review Edit this entry  
15
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
I Accuse My Parents

I Accuse My Parents

1944
×
Read the review Edit this entry  
14
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Vernon, Florida

Vernon, Florida

1981
×
★★★½
Edit this entry  
13
Shame

Shame

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★★
Edit this entry  
13
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Edit this entry  
12
The People vs. George Lucas

The People vs. George Lucas

2010
×
★★★
Edit this entry  
12
Rabbits

Rabbits

2002
×
Edit this entry  
12
Strangers in Good Company

Strangers in Good Company

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry