Sort by

Sarah has logged 242 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Edit this entry  
31
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
31
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★
Edit this entry  
31
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★★
Edit this entry  
30
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★
Edit this entry  
30
Sawdust and Tinsel

Sawdust and Tinsel

1953
×
★★★½
Edit this entry  
29
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Edit this entry  
29
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Edit this entry  
28
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★
Edit this entry  
27
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
How I Live Now

How I Live Now

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Cutie and the Boxer

Cutie and the Boxer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dumplings

Dumplings

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Unknown Known

The Unknown Known

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Happy

Happy

2011
×
Read the review Edit this entry  
18
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I've Heard the Mermaids Singing

I've Heard the Mermaids Singing

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry