Highest rated films

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★★½

  • Can't Get You Out of My Head

    ★★★

  • Scarlet Street

    ★★★★½

  • When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts

    ★★★★½

  • The Terminator

    ★★★★

  • Man of Steel

    ★★★★

  • Crip Camp: A Disability Revolution

    ★★★★

  • Breakdown

    ★★★★

  • Emmet Otter's Jug-Band Christmas

    ★★★★

  • County Lines

    ★★★★

  • Murita Cycles

    ★★★★

  • Batman v Superman: Dawn of Justice

    ★★★½

  • Doctor Sleep

    ★★★½

  • Creed

    ★★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Bottle Rocket

    ★★★½

  • The Vast of Night

    ★★★½

  • Broadway Danny Rose

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 75 Films watched
  • 15 Average per month
  • 3.8 Average per week

Milestones

First Film

Death to 2020

Jan 1

Most Watched

Zack Snyder's Justice League

twice

Last Film

Dark Blue

May 9

Genres, countries & languages

Drama
39 films
Thriller
21 films
Action
16 films
Crime
16 films
Comedy
10 films
Adventure
10 films
Fantasy
9 films
Documentary
9 films
Sci Fi
8 films
Mystery
7 films
USA
63 films
UK
9 films
Canada
3 films
Germany
2 films
France
2 films
Australia
1 film
Japan
1 film
Mexico
1 film
Brazil
1 film
Belgium
1 film
English
75 films
Spanish
6 films
French
3 films
Italian
3 films
Russian
2 films
Portuguese
1 film
Arabic
1 film
Turkish
1 film
Cantonese
1 film
Chinese
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 30 Added 163

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Peter’s most liked review

Man of Steel

★★★★

Gets better every time. Very strong.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Suicide Squad
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Sound of Metal
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Trip Trap

Films Peter watched in 2021

  • Dark Blue
  • Mo' Better Blues
  • Brilliant Lies
  • In the Valley of Elah
  • Sucker Free City
  • Crip Camp: A Disability Revolution
  • When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • The Hunt
  • Just One Kid
  • Sound of Metal
  • Promising Young Woman
  • Elephant Juice
  • Jungle Fever
  • Vantage Point
  • The Terminator
  • Murita Cycles
  • Bottle Rocket
  • Bottle Rocket
  • Trip Trap
  • Scarlet Street
  • Just Mercy
  • Breakdown
  • Doctor Sleep
  • Page Eight
  • Clemency
  • Creed II
  • Zack Snyder's Justice League
  • Creed
  • The Invisible Man
  • Allen v. Farrow
  • Death Car on the Freeway
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Zack Snyder's Justice League
  • Cherish
  • Roald Dahl's The Witches
  • The Staircase II: The Last Chance
  • The Staircase
  • Can't Get You Out of My Head
  • Malcolm & Marie
  • Rocky Balboa
  • Celebrity
  • 300
  • County Lines
  • The Two Jakes
  • Starry Eyes
  • Suicide Squad
  • Cop Car
  • Beyond the Mat
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Man of Steel
  • Rocky V
  • Long Shot
  • Under Suspicion
  • Rocky IV
  • Broadway Danny Rose
  • When Michael Calls
  • Runaway Jury
  • Resting Place
  • Teacher, Teacher
  • Homicide
  • Dragged Across Concrete
  • Emmet Otter's Jug-Band Christmas
  • Fractured
  • The Incredible Hulk
  • Snowden
  • Wonder Woman 1984
  • Rocky III
  • Little Monsters
  • Rocky II
  • The Vast of Night
  • The Judge
  • Taking Lives
  • Death to 2020

World map

Highly rated films Peter is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more