Highest rated films

  • The Nice Guys

    ★★★½

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★

  • Batman v Superman: Dawn of Justice

    ★★★

  • HyperNormalisation

    ★★★

  • King Kong

    ★★★★★

  • Children of Heaven

    ★★★★★

  • American Psycho

    ★★★★

  • The Witch

    ★★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★

  • Fruitvale Station

    ★★★★

  • Ivan's Childhood

    ★★★★

  • The Player

    ★★★★

  • Sorcerer

    ★★★★

  • Black Moon

    ★★★★

  • Bad Boy Bubby

    ★★★★

  • The War Game

    ★★★★

  • Le Plaisir

    ★★★★

  • Fingers

    ★★★★

  • The Day the Earth Caught Fire

    ★★★★

  • My Skinny Sister

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 121 Films watched
  • 10.1 Average per month
  • 2.3 Average per week

Milestones

First Film

Jennifer Eight

Jan 1

Last Film

Labyrinth

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
64 films
Thriller
45 films
Horror
31 films
Crime
27 films
Action
26 films
Adventure
17 films
Comedy
17 films
Mystery
16 films
Sci Fi
15 films
Fantasy
11 films
USA
86 films
UK
22 films
France
10 films
Italy
7 films
Germany
6 films
Canada
5 films
Australia
3 films
Japan
3 films
Ireland
2 films
Mexico
2 films
English
105 films
French
13 films
Spanish
13 films
Italian
8 films
German
7 films
Russian
5 films
Japanese
5 films
Norwegian
3 films
Chinese
3 films
Korean
3 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 14 Added 30

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Peter’s most liked review

Batman v Superman: Dawn of Justice

★★★

The critical and public reaction to Batman v Superman: Dawn of Justice has been so diverse, vocal and oddly personal, that I found it almost impossible to interpret the carnival of opinion in any meaningful way.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Sorcerer
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Alex Cross
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

The Wolf of Wall Street
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The March

Films Peter watched in 2016

  • Labyrinth
  • Black Moon
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Eyewitness
  • Home Alone
  • The Pirates! In an Adventure with Scientists!
  • The Homecoming: A Christmas Story
  • The Visit
  • Sword of the Stranger
  • Freddy vs. Jason
  • In My Skin
  • Odds Against Tomorrow
  • Children of Heaven
  • The Spiral Staircase
  • The Glass House
  • Eyes Without a Face
  • Private Parts
  • Broken City
  • She's Having a Baby
  • Stargate
  • From Beyond
  • The Temp
  • My Scientology Movie
  • Into the Mirror
  • HyperNormalisation
  • Sometimes They Come Back
  • The Keep
  • Journey to Italy
  • The Nice Guys
  • Feast of Death
  • Where to Invade Next
  • Carol
  • High-Rise
  • The March
  • Emperor of the North Pole
  • Frailty
  • Creed
  • Wuthering Heights
  • Evidence of Blood
  • Boxing Helena
  • Woman on the Run
  • Sorcerer
  • Crimes of Passion
  • Violent Naples
  • The Silenced
  • Ivan's Childhood
  • Celia
  • The Invitation
  • What We Do in the Shadows
  • Suicide Squad
  • Last Year at Marienbad
  • American Psycho
  • Good People
  • The Player
  • Misery
  • Sicario
  • Breaking Away
  • The Witch
  • Sinister 2
  • Reconstruction
  • Devil
  • Deep Red
  • Bottle Rocket
  • The Beat That My Heart Skipped
  • King Kong
  • Nightcrawler
  • Redline
  • Alice
  • Robinson Crusoe
  • The World of Henry Orient
  • Fingers
  • Alex Cross
  • Thor: The Dark World
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Fruitvale Station
  • Logan's Run
  • Love, Cheat & Steal
  • Audrey Rose
  • Along Came a Spider
  • Thor
  • Guardians of the Galaxy
  • Beat Girl
  • Captain America: The First Avenger
  • New Nightmare
  • Twisted
  • Freddy's Dead: The Final Nightmare
  • Eye for an Eye
  • The Gift
  • Made in Britain
  • Cop
  • The Hunting Ground
  • Le Plaisir
  • A Nightmare on Elm Street: The Dream Child
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master
  • Haywire
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge
  • My Skinny Sister
  • A Nightmare on Elm Street
  • The War Game
  • Life Itself
  • Dream Lover
  • Cherry 2000
  • Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo
  • Room
  • Sister My Sister
  • Bone Tomahawk
  • King Lear
  • Grand Canyon
  • Bad Boy Bubby
  • Friends
  • They Came to a City
  • The Assassin
  • Foxcatcher
  • The Wolf of Wall Street
  • The Day the Earth Caught Fire
  • The Canyons
  • Creep
  • Dear White People
  • Jennifer Eight

World map

Highly rated films Peter is yet to see

  • The Odyssey
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Moonlight
  • A Silent Voice
  • Aquarius
  • My Life as a Zucchini
  • Sense8: A Christmas Special

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more