Highest rated films

  • The Selfish Giant

    ★★★★

  • Stoker

    ★★★

  • Cría cuervos…

    ★★★★½

  • JFK

    ★★★★

  • Detachment

    ★★★★

  • Housekeeping

    ★★★★

  • The Last of Sheila

    ★★★★

  • The Cement Garden

    ★★★★

  • Eastern Promises

    ★★★½

  • Sea of Love

    ★★★½

  • Young Sherlock Holmes

    ★★★½

  • The Rapture

    ★★★½

  • Monsieur Hire

    ★★★½

  • Cherish

    ★★★½

  • Up

    ★★★

  • The Master

    ★★★

  • The Amazing Spider-Man

    ★★★

  • Death Proof

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 62 Films watched
  • 5.2 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

The Grey

Jan 2

Last Film

Young Sherlock Holmes

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
34 films
Thriller
23 films
Horror
13 films
Comedy
13 films
Mystery
13 films
Crime
12 films
Adventure
10 films
Action
9 films
Sci Fi
5 films
Family
5 films
USA
47 films
UK
11 films
France
10 films
Canada
8 films
Germany
4 films
Spain
2 films
Portugal
1 film
Denmark
1 film
Italy
1 film
English
59 films
French
7 films
Spanish
5 films
German
2 films
Korean
2 films
Turkish
1 film
Ukrainian
1 film
Breton
1 film
Urdu
1 film
Cantonese
1 film

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 23 Added 288

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Peter’s most liked review

The Amazing Spider-Man

★★★

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

I'm not so concerned about reboots, remakes or sequels as they don't take away from other versions, but could potentially add a new spin on a good story. So with that in mind, I watched 'The Amazing Spider-Man' and had a good time. Most of the time.

The early school…

More reviews

Peter’s most liked list

Cannes Film Festival - Palme d'Or

Winners of the Cannes Film Festivals' prize for feature films, known at various times as the Grand Prix du Festival International du Film and the Palme d'Or.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Cría cuervos…
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Cyberbully
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Up
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Control Factor
Average weighted rating:

2.8

Films Peter watched in 2013

  • Young Sherlock Holmes
  • The Perez Family
  • Pineapple Express
  • Sinister
  • The Possession
  • Passion
  • Cherish
  • The Last of Sheila
  • Scary Movie 3
  • Scream 4
  • Cría cuervos…
  • Scream 3
  • Up
  • JFK
  • Images
  • Dreamscape
  • The Selfish Giant
  • Now You See Me
  • Room 237
  • The Arbor
  • Chloe
  • I Melt with You
  • Control Factor
  • Jack Reacher
  • Son of Rambow
  • Wolf Creek
  • Chronicle
  • Interstate 60
  • The Rapture
  • The Night Stalker
  • I Saw the Devil
  • Indie Game: The Movie
  • Cosmopolis
  • That Certain Summer
  • Melancholia
  • Sea of Love
  • Storyville
  • Monsieur Hire
  • Eastern Promises
  • The Cement Garden
  • Stoker
  • Project Nim
  • Winter's Bone
  • Femme Fatale
  • The Believers
  • Carrie
  • The Last Exorcism
  • The Last Mimzy
  • Wreck-It Ralph
  • Side by Side
  • ParaNorman
  • Housekeeping
  • The Master
  • Postcards from the Edge
  • Cyberbully
  • Death Proof
  • Kick-Ass
  • The Amazing Spider-Man
  • Detachment
  • Sightseers
  • 50/50
  • The Grey

World map

Highly rated films Peter is yet to see

  • Hope
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Bo Burnham: What.
  • Before Midnight
  • 12 Years a Slave
  • Doctor Who: The Day of the Doctor
  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend
  • Like Father, Like Son

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more